Звільнення через карантин: алгоритм захисту для найманих працівників

права працівників

Верховною Радою України було прийнято Закон від 17.03.2020 №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Також  Постановою  Кабінету Міністрів  України  «Про запобігання поширенню на  території  України  коронавірусу COVID-19» на усій території країни з 12.03.2020 встановлено  карантин. На її виконання запроваджено обмежувальні заходи з метою попередження розповсюдження нової небезпечної  інфекції.

На період запровадження карантину більшість роботодавців змушені внести зміни  у свій розпорядок роботи. Більшість робить це шляхом надання працівникам  відпусток, запровадження віддаленої роботи (виконання роботи вдома), або встановлення режиму простою.

Як повідомляє управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, працівник, незалежно від запровадження карантину та обмежувальних заходів, на загальних підставах, має право скористатися правом на щорічну відпустку, яка надається зі збереженням заробітної плати. Крім цього, Законом України від 17.03.2020 №530-ІХ працівникові надається можливість отримати відпустку без збереження заробітної плати, термін перебування у якій на період карантину не включається у загальний термін 15 днів, який обумовлений ст. 84 Кодексу Законів про працю України.

За загальним правилом час простою оплачується на рівні 2/3 окладу (та це  може бути збільшено за рішенням роботодавця).

Прикінцевим положенням Закону України від 17.03.2020 №530-ІХ визначено право роботодавця доручити працівникові виконання роботи дистанційно.

АЛЕ, на деяких підприємствах  в період карантину  керівники примушують працівників писати заяви на звільнення за власним бажанням. Такі дії є незаконними.

В Міністерстві внутрішніх справ підтвердили, що за звільнення працівника під час карантину із-за коронавірусу на керівника чекає штраф до 51,0 тис. грн., або позбавлення права займати деякі посади або займатися відповідною діяльності на термін до 3 років, або покарання виправними роботами на термін до 2 років.

Постраждалі від незаконного звільнення повинні звертатися до правоохоронців. Зробити це можна по телефону 102 або написати заяву в поліцію (ст. 172 Кримінального Кодексу України про грубе порушення законодавства про працю).