Характеристика району та символіка

Щит герба Житомирського району Житомирської області розділений на три частини: у верхній лівій частині розміщено герб м. Житомира як фактичного центру Житомирського району.

У правій верхній частині розміщено срібний ключ на тлі жовтого поля (золота нива та символ сонця) та трьох блакитних хвилястих смужок, що символізують три основні річки району – Тетерів, Гуйва, Гнилоп’ять. У нижній частині щита на червоному полі розміщено зображення патріархального дуба, який символізує як дубові лісові масиви Житомирського району, так і мудрість, поважність та вірність давнім традиціям району.

Сам щит обрамлено декоративним картушем, що сплетений із колосків жита та гілок хмелю. Картуш обвито синьо-жовтою стрічкою.

***

Прапором Житомирського району Житомирської області є прямокутне жовте полотнище співвідношенням сторін 2:3 з червоною облямівкою (завширшки 1/20 ширини прапора). В центрі полотнища вміщено три блакитні хвилясті смужки завширшки 1/15 ширини прапора. З лівого боку під кутом 45° розміщено срібний ключ.

Кольорова гама прапора символізує: жовтий – символ сонця та хлібного поля; хвилясті сині смуги – три основні річки району – Тетерів, Гуйва, Гнилоп’ять, а також чистого повітря і мирного неба; червоний – символ благородності нинішнього населення та наших предків, ключ – символізує статус району, його ключову роль.