Збережемо врожай від вогню!

пожежна безпека

21 липня о 15:33 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про займання пшениці на полі приватного господарства у с. Малі Нізгірці Ружинського району.

По прибуттю на місце виклику відділення рятувальників 21-ї державної пожежно-рятувальної частини було встановлено, що вогнем охоплена пшениця на стеблі на площі 3,5 га. З метою запобігання подальшого розповсюдження полум’я місце пожежі було обкошене та оборане за допомогою трактора з плугом.

Завдяки спільним зусиллям рятувальників та добровільної пожежної дружини ПСП «Батьківщина» с. Роставиця о 16:20 пожежа була ліквідована. Вогнем знищено 3,5 га посівів пшениці.

Як стало відомо згодом, займання сталося під час жнив через технічну несправність в комбайні і поширилося на пшеницю. Усі обставини надзвичайної події з’ясовуються.

На прикладі цієї пожежі рятувальники наголошують на необхідності щоденно проводити очистку двигунів і агрегатів від пилу та бруду. Адже біля вихлопної труби комбайна збираються пожнивні залишки, може утворитися іскра і зайнятися збіжжя.

19 липня о 12:11 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про загоряння пшениці в с. Барвинки Малинського району. За вказаною адресою виїхали вогнеборці  30-го Державного пожежно-рятувального поста.

З’ясувалося, що пожежа виникла на приватному полі під час збирання врожаю. До прибуття рятувальників працівники намагалися загасити її вогнегасниками, які були на комбайні. Також власник направив туди трактор для оборювання поля та техніку з водою.

Спільними зусиллями вогнеборців та робітників о 12:56 пожежу локалізовано, а о 13:10 – ліквідовано. Завдяки оперативним діям вдалося не допустити збільшення масштабів пожежі та врятувати ще близько 40 га злакових. Вогнем пройдено 4 га пшениці.

Попередня причина пожеж – несправність рухомих вузлів і деталей сільськогосподарської техніки (іскріння).

Щорічно у літній період різко загострюється ситуація з пожежною безпекою, а особливо під час жнив. В цей напружений час найменша необережність у поводженні з вогнем коло хлібних масивів, можуть стати причиною пожежі, яка призведе до значних матеріальних втрат.

Основними причинами виникнення пожеж під час жнив стають порушення правил експлуатації машин та агрегатів, а також необережне поводження з вогнем та людська недбалість і безвідповідальність. Гасіння пожежі у полі вимагає значних зусиль, тому краще здійснити всі заходи щодо її попередження.

З початку достигання хлібів необхідно цілодобово охороняти поля, а біля хлібних масивів встановити знаки про заборону паління й використання відкритого вогню.

Тому в котрий раз Житомирський районний відділ ДСНС України у Житомирській області нагадує керівникам сільськогосподарських підприємств щодо безумовного дотримання ними правил пожежної безпеки, у тому числі про категоричну заборону спалювання стерні, післяжнивних залишків та розведення багать на полях як під час зернозбиральної кампанії, так і після її завершення.

Також, відповідно до вимог чинного законодавства керівникам сільськогосподарських підприємств потрібно організувати та провести протипожежні інструктажі із трактористами, комбайнерами, їх помічниками та іншими особами, задіяними у збиранні врожаю зернових культур та забезпечити первинними засобами пожежогасіння всю збиральну техніку, агрегати та автомобілі, що прийматимуть участь у зернозбиральній кампанії.

Перед дозріванням колосових хлібні поля в місцях прилягання їх до лісових масивів, степової смуги, автомобільних шляхів та залізниць мають бути обкошені (із прибиранням скошеного) і оборані смугою не менше 4 м завширшки. Не дозволяється заправляння збиральної техніки пальним у хлібних масивах; заправляння машин пальним у нічний час у польових умовах.

Суворо забороняється курити та користуватись відкритим вогнем поряд із хлібними масивами.

Також потрібно посилити нагляд за протипожежним станом ліній електропередач під час жнив, нагадуємо про:

– категоричну заборону спалювання в охоронних зонах ПЛ-330кВ стерні, післяжнивних залишків, очерету та бур’яну;

– забороняється наближення до проводів ПЛ техніки, механізмів, пристосувань, струменів води та хімічних реактивів на відстань не менше 3,5 метрів;

– охоронна зоні ПЛ встановлена по обидві сторони від крайніх проводів на відстані 30 метрів для ПЛ-330кВ;

– після збирання зернових культур під ПЛ протягом 2-х діб провести оранку охоронних зон.

 

Відповідальність за дотримання пожежних норм під час збирання врожаю несуть керівники агропідприємств, і саме до них застосовуються санкції у випадку виявлення порушень.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Запобігти пожежам можна лише спільними зусиллями усіх зацікавлених сторін.

 

Житомирський районний відділ

Управління ДСНС України

у Житомирській області