Разом зі збільшенням температурних показників стрімко зростає і кількість нещасних випадків на водоймах України. Це зумовлено початком купального сезону і необережному відпочинку біля води. Найпоширенішою причиною утоплення є саме недотримання правил безпечної поведінки громадянами. Зокрема, це купання в не обладнаних для цього місцях та переоцінка власних можливостей.
Загалом, з початку року, на водоймах країни вже загинуло 274 людини, з яких 25 дітей. При цьому врятовано 138 людей, у тому числі 20 дітей.
Безпосередньо на Житомирщині з початку року потонуло 7 громадян, двоє з яких діти.
Правила безпеки під час перебування на водних об’єктах та заходи безпеки при купанні:
– купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання.
– плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин.
– не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у воді настає рефлекторне скорочення м’язів, що спричиняє припинення дихання.
– забороняється входити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.
– якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном.
– у воду заходьте обережно. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях.
– не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил.
– у водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись. Якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, необхідно зупинитися (прийняти положення “поплавка”, “спливання”) і звільнитися від них.
– дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею – захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.
– купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильних хвилях!
Що робити, якщо на ваших очах тоне людина?
Негайно оцініть обстановку та подивіться, чи немає поруч рятувального, засобу? Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути.
Уміння надати допомогу при нещасних випадках потрібне кожній людині. Особливо складно це робити без використання рятувальних засобів (човнів, катерів та ін.).
Якщо ви кинулися на допомогу, то треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега.
Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил. Якщо це вдалося і постраждалий може контролювати себе, він повинен триматися за плечі свого рятівника. Якщо ж постраждалий не контролює своїх дій – поводитися з ним треба жорстко, не даючи йому впасти у стан паніки.
Житомирський РВ ДСНС