18 квітня у світі відзначають Міжнародний день пам’яток і визначних місць, а в Україні – День пам’яток історії та культури.
Україна багата на культурні пам’ятники та різні історичні визначні пам’ятки, які ми повинні зберегти для нащадків. На жаль, внаслідок дій російської армії чимало пам’ятників архітектури виявилися зруйнованими. Серед них – церкви, мечеті, синагоги, театри, пам’ятники, бібліотеки, музеї. Станом на кінець березня п. р., збитків зазнали 1373 об’єкти культурної інфраструктури, без урахування пам’яток культурної спадщини. Із них майже третина – зруйновані (514 об’єктів).
Пошкоджень і руйнувань зазнали клубні заклади (48% від загальної кількості закладів культурної інфраструктури), бібліотеки, музеї, театри, філармонії, заклади мистецької освіти (мистецькі школи і коледжі) та об’єкти культурної спадщини на території 201 територіальної громади (13,7% від усієї кількості ТГ) у Вінницькій (2% ТГ), Дніпропетровській (13%), Донецькій (85%), Житомирській (12%), Закарпатській (2%), Запорізькій (27%), Київській (27%), Луганській (42%), Львівській (2%), Миколаївській (42%), Одеській (3%), Сумській (41%), Харківській (36%), Херсонської (31%), Хмельницькій (2%), Черкаській (3%), Чернігівській (14%) областях та м. Києві.
Наразі майже вся територія Луганської та значні частини територій Херсонської, Запорізької та Донецької областей досі перебувають у тимчасовій окупації. Через це неможливо порахувати точну кількість об’єктів культурної інфраструктури, що постраждали в ході бойових дій та окупації.
Руйнування об’єктів культурної спадщини є воєнним злочином за Гаазькою конвенцією 1954 року. Триває збір доказів злочинів російської федерації проти української культурної спадщини. Міністерство культури та інформаційної політики верифікує доказову базу для подальшого її використання в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, аби жоден злочин не залишився безкарним для тих, хто прийшов до нас з мечем.