Грип птиці, який також називають класичною чумою птиці – представляє собою гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням органів травної і дихальної систем та високою смертністю. Її викликає один із штамів вірусу грипу типу А. Вірус ідентифіковано у Італії на початку 20 століття. Переносниками вірусу є дикі птахи (особливо водоплавні), які мають імунітет до цієї хвороби. Домашня птиця, особливо кури та індики, такого імунітету не мають, тому швидко гинуть і для них пташиний грип може стати останньою подією в житті. Вірус пташиного грипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней. Механізм передачі цієї інфекції повітряно-крапельний: від хворої птиці до людини (достовірно встановлено). Можливість передачі вірусу від хворої до здорової людини ще не встановлена.
Грип птиці зустрічається у багатьох країнах практично по всьому світі і протікає зазвичай у вигляді епізоотій та ензоотій, охоплюючи велику частину поголів’я у господарстві та на доволі великій території навколо. Найбільш уразливі перед вірусом кури, але небезпека підхопити страшну хворобу є не тільки у беззахисною курки, але і у людини! Вірус – збудник курячого грипу дуже швидко мутує і стає просто невловимим для вчених. Лабораторні дослідження, зокрема, продемонстрували, що виділені штами цього підтипу мають високу патогенність і можуть бути причиною тяжкого захворювання у людей. З безлічі штамів цього вірусу найбільш небезпечним вважається H5N1. Саме цей різновид двічі підтверджував здатність вірусу грипу підтипу H5N1 викликати тяжкий перебіг хвороби та смертельні випадки. (Гонконг – 1997 р., Нідерланди – 2003 р.). Для зараження людини потрібен тривалий та тісний контакт з хворою птицею, або продуктами її життєдіяльності. Період інкубації триває від 2 до 8 днів. Первинні симптоми схожі на звичайний грип: нежить, кашель, діарея, біль у м’язах, блювота, біль в області грудей або живота, можуть бути кровотечі ясен.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ПТИЦІ:
- Бажано організувати безвигульне утримання птиці.
- Утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею.
- Завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів. Завезену у птахогосподарства птицю слід піддавати профілактичному карантинуванню згідно Методичних рекомендацій, затверджених протоколом № 2 Науково-методичної ради Держпродспоживслужби України від 25.06.2019 р.
- Забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією.
- Догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити.
- Використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо).
- Перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).
- При забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою.
- Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:
– після контакту з птицею, предметами догляду за птицею, продукцією птахівництва необхідно ретельно вимити руки з милом і прийняти душ;
– яйця і м’ясо птиці перед вживанні в їжу необхідно піддавати ретельній термічній обробці. Приготування в їжу продуктів птахівництва повинно супроводжуватися їх нагріванням до температури не нижче 70 0С протягом як мінімум 5 хвилин;
– при виявленні мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати і переміщати трупи. У разі вимушеного контакту з мертвою або хворою птицею, слід забезпечити власну безпеку. Потрібно надягти захисний одяг (ватно-марлеву пов’язку або респіратор, захисні окуляри, халат, гумове взуття і рукавички).
- Про всі випадки захворювання і падежу домашньої птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти Держпродспоживслужбу та адміністрацію населеного пункту.
Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.
Контакти при будь-якій підозрі:
Житомирське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, тел.: (0412) 43-17-25; Житомирська районна державна лікарня ветеринарної медицини, тел.: (0412) 47-06-26.