Що таке Африканська чума свиней та як з нею боротися?

АЧС

Африканська чума свиней (АЧС, Pestis Africana suum) – це заразне захворювання,  деякі ознаки якого можуть розвиватися доволі швидко, але не завжди є специфічними для встановлення остаточного діагнозу. Це вірусне захворювання вражає  домашніх та диких свиней. Збудник АЧС це ДНК-вмісний вірус сферичної форми, що належить до родини Asfaviridae. Він дуже складний і проявляє значну генетичну мінливість. Вірус АЧС заражає клітини імунної системи та ініціює вироблення величезної кількості специфічних антитіл, які, на жаль, не здатні до повної нейтралізації збудника. Інкубаційний період може тривати від 3 до 15 діб. При гострому перебігу хвороби – 5-9 діб.

На сьогоднішній день дане захворювання не лікується, до того ж, враховуючи складну формулу збудника хвороби, виготовлення ефективної вакцини проти нього наразі неможливе. Лікування АЧС заборонено законодавством України! АЧС достатньо легко передається від хворої до здорової тварини, чому сприяє надзвичайна стійкість вірусу в навколишньому середовищі.

Хвороба характеризується здебільшого гострим перебігом та проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю та змертвінням шкіри, ураженнями внутрішніх органів та високою смертністю.

Патогенез. Проникнення вірусу в організм свині відбувається різними шляхами – через органи травлення, пошкоджену шкіру та слизові оболонки, органи дихання та при укусі інфікованих кліщів. Вірус спочатку репродукується в лімфоїдній тканині на місці проникнення (найчастіше в ділянці глотки), а потім і в лімфовузлах всього організму. Розвивається серозно-геморагічний лімфаденіт з інтенсивними крововиливами. Головними клітинами-мішенями для вірусу АЧС є макрофаги. Реплікація вірусу в селезінці та кістковому мозку зумовлює пригнічення гемопоезу, тяжкі розлади кровообігу (крововиливи, інфаркти та некрози).

 

Клінічні ознаки та перебіг хвороби. Хвороба може мати надгострий, гострий, підгострий та хронічний перебіг. За надгострого перебігу, який буває рідко, захворілі тварини гинуть раптово, без прояву характерних для цього захворювання клінічних ознак. За гострого перебігу, який реєструється найчастіше, інкубаційний період триває 5-9 діб. В наступні 3 доби відмічають високу температуру тіла (41-42 °С) та серозний кон’юнктивіт. Потім спостерігають ціаноз шкіри в ділянці підщелепового простору, черева, підгрудка, мошонки, на вухах, п’ятачку, кінцівках, геморагічний кон’юнктивіт, риніт із серозно-геморагічними виділеннями, кашель, анорексію, блювання, запор або пронос, іноді з кровотечею, хитку ходу, параліч кінцівок. Супоросні свиноматки абортують. Період виражених клінічних симптомів триває 3-7 діб, потім тварина гине в коматозному стані.

Паталогоанатомічні зміни. Характеризуються проявом геморагічного діатезу та ураженням лімфоїдних органів. На розтині виявляють численні крововиливи на слизових і серозних оболонках органів черевної і грудної порожнин. Шкіра в ділянці підгрудка, вентральної частини черевної стінки, внутрішньої поверхні стегон має червоний або багряно-фіолетовий колір, з анусу і ноздрів виділяється кров або кров’яниста рідина. Під серозними оболонками внутрішніх органів спостерігаються крововиливи, у грудній та черевній порожнинах – скупчення серозно-геморагічного ексудату. Міждолькова тканина легень набрякла, з ознаками серозно-геморагічної пневмонії. Підщелепові лімфатичні вузли внутрішніх органів збільшені, червоного кольору, соковиті на розрізі, з крововиливами, деякі мають вигляд згус тку крові. Селезінка збільшена, кровонаповнена. Печінка збільшена, дряблої консистенції, темно-червоного кольору.

Як вберегти поголів’я від АЧС?

– Щодня оглядайте тварин.

– Не купуйте корми і кормові добавки невідомого походження в невстановлених торгових місцях.

– Не згодовуйте тваринам харчові відходи і відходи, отримані після забою свиней; виключте з раціонів інгредієнти тваринного походження.

– Не купуйте живих свиней, м’ясо і м’ясопродукти у неустановлених торгових точках, без ветеринарних супроводжуючих документів; не завозьте/вивозьте свиней і продукцію свинарства без дозволу державної ветеринарної служби.

– Регулярно чистьте та дезінфікуйте виробничі приміщення.

– Проводьте заходи із боротьби з гризунами та комахами.

– Не допускайте відвідувати виробничі приміщення стороннім.

– Утримуйте свиней в закритих приміщеннях або надійно обгороджених, ізольованих місцях, не допускайте вільного вигулу свиней, контакту з іншими тваринами.

– Не проводьте подвірний забій і реалізацію свинини без ветеринарного передзабійного огляду тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м’яса та продуктів забою ветеринарними фахівцями Держпродспоживслужби.

– Після відвідин лісу, продезінфікуйте одяг та взуття, помийте руки з милом, а краще — прийміть душ.

– Якщо полюєте на диких кабанів, ні в якому разі не згодовуйте їхні рештки домашнім свиням.

Що робити при підозрі на АЧС?  При підозрі на африканську чуму свиней слід відразу звернутись до Держпродспоживслужби.

САМОЛІКУВАННЯ ТВАРИН КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЕНО!!!