Ще раз щодо монетизації пільг на житлово-комунальні послуги

монетизаціяпільги

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі» (зі змінами) затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, який буде застосовуватись з 1 жовтня 2019 року.

Відповідно до ухваленого рішення паралельно функціонуватимуть дві системи надання пільг у грошовій формі – безготівкова і готівкова.

Пільги у безготівковій формі призначатимуться усім пільговикам в автоматичному режимі, за прикладом безготівкового надання субсидій через Ощадбанк. Для цього АТ “Ощадбанк” вестиме у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходитимуть на рахунок для виплати пільг, для кожного пільговика індивідуально. Після того “Ощадбанк” здійснюватиме переказ коштів на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та АТ “Ощадбанк”.

Такий механізм розроблено для забезпечення максимальної зручності тих категорій громадян, які мають право на пільгу і звикли не витрачати сили і час на оплату житлово-комунальних послуг. Йдеться, перш за все, про людей похилого віку, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати.

Водночас, за заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до початку опалювального сезону (15 жовтня) або до початку неопалювального сезону (15 травня), у якій зазначаються необхідні виплатні реквізити, виплата пільги буде здійснюватись у грошовій готівковій формі. Таким особам кошти надходитимуть на їх особисті рахунки в АТ «Ощадбанк» або через виплатні об’єкти АТ “Укрпошта”. У такому випадку пільговики зможуть зняти кошти з власного рахунку у будь-який зручний час та самостійно щомісяця розраховуватись за комунальні послуги.

При заощадливому відношенні до користування житлово-комунальними послугами пільговик зможе економити та залишати частинку грошей на власні потреби.

Розрахунки сум пільг будуть проводити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги. При визначені суми враховується: право на пільгу, відсоток на пільгу, кількість членів сім’ї, технічні характеристики та квадратні метри житлового будинку (квартири) чи опалювальної площі тощо. Якщо в одному житловому приміщенні право на пільги мають кілька пільговиків, розрахунок суми пільги здійснюється одному із таких пільговиків, який має право на більший за розміром відсоток знижки з оплати житлово-комунальних послуг, з урахуванням розміру пільг інших пільговиків.

Водночас зауважуємо, що пільговики також зобов’язані своєчасно повідомляти структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг (зміна персональних даних, місця реєстрації/проживання, видів послуг, кількості членів сім’ї та інше).

Якщо у пільговика, який отримуватиме пільги у готівковій формі, виникне заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, про що орган соціального захисту населення повідомлятимуть надавачі послуг, пільга буде надаватися йому з наступного місяця у грошовій безготівковій формі.

Впровадження цих механізмів має на меті поєднати максимальну зручність для громадян зі створенням необхідних умов для розвитку прозорого та конкурентного ринку надання житлово-комунальних послуг.

Якщо залишилися запитання, звертайтеся до управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації (м. Житомир, вул. Б.Тена, буд.16, кабінет № 8, або телефонуйте за контактним номером 22-76-74).