Рівноправність чоловіків та жінок – невід’ємна частина прав людини

гендерна рівність

Рівноправність чоловіків та жінок – це невід’ємна частина прав людини, вона є передумовою демократії та соціальної справедливості. Тобто, це проявляється, коли представники обох статей можуть на рівних мати доступ до освіти і охорони здоров’я, управління і влади, мають рівні можливості досягти фінансової незалежності, працюючи на когось або керуючи власним бізнесом, реалізації своїх особистісних та професійних потреб і інтересів.

Часто на заваді рівнозначності реалізації прав жінкам і чоловікам у цьому стають так звані соціальні бар’єри: усталені уявлення про соціальні ролі чоловіка та жінки у суспільстві, страх осуду, гендерні стереотипи тощо.

Нерівний підхід до чоловіків та жінок, які від початку знаходяться у однакових умовах, викликають виникнення проблем у різних сферах життєдіяльності. Наприклад, одна з найбільш розповсюджених проблем у робочій сфері – нерівна оплата праці. Часто чоловікам платять більше, ніж жінкам на аналогічних посадах із аналогічним досвідом на навичками. На керівні посади також нерідко обирають саме чоловіків. Фактично, жінку обмежують у можливостях кар’єрного розвитку тільки тому, що вона – жінка, не зважаючи на її професійні досягнення, уміння та здобутки. Для такого явища навіть існує спеціальний термін – скляна стеля.

У сфері сімейних стосунків гендерна нерівність зазвичай проявляється у нерівному розподілі обов’язків між чоловіком та дружиною. Йдеться про популярний стереотип, нібито вся хатня робота – прибирання, готування їжі, прання – це виключно жіноча робота. Чоловік, у свою чергу, за цією концепцією, має забезпечувати родину фінансово та бути «головним у сім’ї».

З метою досягнення рівноправності чоловіків та жінок в нашій країні останнім часом реалізуються проєкти, спрямовані на подолання стереотипів стосовно соціальних ролей чоловіків та жінок, популяризацію ідей відповідального та залученого батьківства, проводиться інформаційна кампанія щодо відповідального батьківства, рівного розподілу домашніх обов’язків, догляду за дітьми.

Один з рекомендованих інформаційних матеріалів – відео «Як стати найкращим татом: поради для чоловіків»