Посилити карантинні обмеження та контроль за їх дотриманням, а також підвищити спроможність медичної системи приймати більшу кількість хворих. Такі основні рішення прийнято на засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке відбулося 18 лютого.
На засіданні розглядалося питання про епідемічну ситуацію щодо поширення гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, в західних регіонах держави. Зокрема, йдеться про Вінницьку, Закарпатську, Івано-Франківську, Житомирську та Чернівецьку області, де зафіксовано зростання захворюваності.
За словами заступника Міністра охорони здоров’я – головного державного санітарного лікаря Віктора Ляшка, ситуація з підвищенням захворюваності наприкінці лютого була очікуваною. Зазвичай в цей період щороку зростає число хворих на ГРВІ. Тож посилені карантинні заходи, які проводилися в січні, покликані були збити пік захворюваності. Віктор Ляшко зазначив, що завдяки цьому «вдалося втримати ситуацію» і медична система на сьогодні здатна витримати додаткове навантаження. Наразі ситуація контрольована. Водночас визначено лікарні, де за потреби буде розгорнуто додаткові ліжкомісця для хворих на СОVID-19, забезпечено їх киснем.
Віктор Ляшко наголосив, що заходи мають бути комплексними. І без посилення карантинних обмежень та контролю за ними, зокрема, з боку керівництва областей, ситуацію утримати буде вкрай складно. Також Віктор Ляшко акцентував на шкідливості тривалого самолікування, коли люди звертаються за медичною допомогою на пізніх стадіях, що призводить до тривалого і складного лікування в медзакладах.
Під час засідання комісії заслухано очільників областей, де зафіксовано зростання показників захворюваності, визначено проблеми, які є локальними для кожного регіону. Однак спільною є проблема нечіткого дотримання карантинних обмежень, порушення роботи закладів, зокрема громадського харчування, розважальних тощо.
Комісія прийняла рішення про посилення контролю за дотриманням карантинних обмежень, в тому числі й з боку керівництва ОДА. Наразі до перевірок залучаються працівники поліції, Держпродспоживслужби, представники місцевої влади, і ці заходи потрібно продовжувати та посилювати.
Важливо перервати ланцюг захворюваності, вчасно вжити необхідні превентивні заходи. За потреби, було рекомендовано на місцевому рівні, згідно з Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», приймати рішення про обмеження на окремих територіях, де було зафіксовано спалахи захворювання. Йдеться, зокрема, про відвідування навчальних закладів, роботу закладів харчування та відпочинку, контроль в’їзду/виїзду до населених пунктів тощо.
Водночас буде створено резервний фонд ліжкомісць, де за потреби оперативно розміщатимуть хворих на СОVID-19.
Довідково. З початку епідемії по Україні виявлено 1 287 141 підтверджений випадок гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – COVID-19), з них 344 622 у західному регіоні (Львівська, Волинська, Закарпатська, Рівненська, Івано-Франківська, Чернівецька та Тернопільська області).
За останні 14 днів (з 04 по 17 лютого 2021 року) по Україні було зареєстровано 54 895 випадків COVID-19, в тому числі 22 584 у західному регіоні, що склало 41% від усіх зареєстрованих випадків за цей період по Україні.