Дороги, які будують в Україні у рамках державно-приватного партнерства, не передбачають стягування плати за проїзд. Водночас держава веде діалог з інвесторами щодо розвитку доріг на умовах концесії, заявив Міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Він спростував поширену деякими ЗМІ інформацію щодо будівництва шести платних автобанів.
«У жовтні 2020 року Міністерство інфраструктури, Укравтодор, Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація в Україні презентували Першу програму державно-приватного партнерства у дорожній галузі», – уточнив Олександр Кубраков.
Зокрема йдеться про 6 ділянок доріг загальною протяжністю 1 500 км, які були відібрані для потенційних пілотних проєктів:Харків — Дніпро — Запоріжжя, Бориспіль — Полтава, Херсон — Миколаїв, Київ — Житомир — Рівне, Ягодин — Ковель — Луцьк, Дніпро-Кривий Ріг — Миколаїв.
«У рамках цього проєкту плати за проїзд не буде. Внески інвестора компенсуватимуться з державних коштів. Тобто, фактично, йдеться про своєрідний формат оплати частинами, який у світі більше відомий як «availability payments» або «плата за доступність», – пояснив Міністр.
За його словами, державі такий проєкт гарантує швидке оновлення доріг, а інвестору – довгострокові прибутки, адже він отримає контракт на утримання дороги протягом наступних 20-25 років.
Наразі в Україні немає жодної дороги загального користування, яка побудована за кошти приватних інвесторів. Водночас у розробці є два проєкти: будівництва дороги Стрий – Мукачево і Краковець — Броди — Рівне. Формат співпраці — державно-приватне партнерство чи концесія — ще не визначено, уточнює Кубраков.
«І вкотре нагадую, адже наша позиція тут незмінна – дороги «Великого будівництва» ніколи не будуть платними», – підкреслив Міністр інфраструктури.
Як повідомляв координатор «Великого будівництва», заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко, протягом року за інфраструктурною програмою президента Володимира Зеленського буде побудовано і відремонтовано 6 500 км доріг і 150 мостів.