Відповідно до оперативної інформації Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області в особистому селянському господарстві в с. Кандибине Новоодеського району Миколаївської області було зареєстровано загибель птиці. За попередньою інформацією в епізоотичному вогнищі (с. Кандибине) в 71 дворі утримується близько 1000 голів домашньої птиці.
За попередніми результатами проведеного епізоотичного розслідування встановлено, що ймовірним джерелом збудника захворювання могла бути дика перелітна птиця.
В осередку захворювання вживаються заходи з локалізації та недопущення поширення збудника захворювання, відповідно до вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці.
Ситуація знаходиться під контролем Головного управління Держпродспложивслужби в Миколаївській області.
Довідково: грип птиці – відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця.
Аналіз шляхів міграції диких перелітних птахів вказує, що Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, тому ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з неблагополучних країн, територій та зон існує постійно. Під час весняної і осінньої міграції та в роки аномально теплих зим цей ризик істотно підвищується.
Враховуючи, що ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами існує постійно – найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні є дотримання вимог біобезпеки як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах, а у випадку захворювання – своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.
При цьому основним завданням власників птиці є забезпечення постійного дотримання вимог біобезпеки в господарствах та своєчасне повідомлення про захворювання/загибель птиці.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в птахогосподарства власники птиці повинні забезпечувати виконання вимог передбачених в Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці та Ветеринарно-санітарних правилах для птахівницьких господарств і вимог до їх проектування, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 3 липня 2001 р. № 53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 липня 2001 р. за № 565/5756.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства власники птиці повинні забезпечувати виконання Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України від 19 грудня 2006 р. № 100, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 січня 2007р. за № 42/13309, які передбачають мінімальні стандарти біобезпеки, яких повинні дотримуватися власники птиці в особистих селянських господарствах, рекомендації до утримання птиці, комплектації своїх господарств птицею, а також вимог до власників птиці з метою попередження занесення гостроінфекційних хвороб птиці, зокрема:
– при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки;
– щоденно проводити клінічний огляд птиці;
– забезпечити переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця;
– мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею;
– птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо);
– не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймищах тощо;
– не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею;
– проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал;
– негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку.
Що станеться коли не повідомити про хворобу?
Швидке поширення грипу на певній території призведе до значних економічних збитків внаслідок зниження продуктивності та загибелі птиці.