ЛІКУВАННЯ ГРИПУ ТА ГРВІ: ВСЕ, ЩО ТРЕБА ЗНАТИ

ГРВІгрип

Доведено, що грип та інші респіраторні вірусні інфекції  є особливо небезпечними для дітей, вагітних, осіб похилого віку та людей з порушенням імунітету. Призначення лікарських засобів без доведеної ефективності або ж необґрунтоване призначення інших ліків не лише створює оману щодо лікування, але й може бути небезпечним через виникнення побічних ефектів. Крім того, для пацієнта вживання неефективних ліків – це гаяння часу та коштів.

Щоб уникнути небезпечних наслідків, Міністерство охорони здоров’я України наполегливо рекомендує лікарям уникати надмірного призначення ліків та бездоказових методів для лікування чи профілактики грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій.

Спираючись на сучасні доказові клінічні настанови, протоколи та рекомендації, МОЗ наполягає звернути увагу, що антибіотики (крім захворювань, що зумовлені бактеріями), противірусні препарати (крім озельтамівіру та занамівіру за показанням при лікуванні грипу), «імуномодулятори» та препарати інтерферонів не рекомендовані для лікування застуд  у дітей. Неконтрольоване та необґрунтоване вживання антибіотиків призводить до формування резистентності до них. Ефективність вітамінів, антигістамінних та рослинних препаратів не є доведеною в якісно проведених наукових дослідженнях, а «Сиропи від кашлю» можуть бути шкідливими для дітей віком до 4 років. «Комбіновані ліки від застуди», котрі полегшують симптоми у дорослих, є забороненими для дітей молодшого віку.

Рекомендації для амбулаторного лікування хворого на грип:

  • контроль температури не менше 2-ох разів на добу та при погіршенні стану;
  • підтримувати температуру в приміщенні 18-20°С;
  • підтримувати вологість у приміщенні 70±10%;
  • ліжковий режим;
  • залишатись вдома 24 години після останнього періоду гарячки;
  • провітрювати приміщення не менше 2-ох разів на добу;
  • вживати достатню кількість рідини ( вода, компот, сік, морс, чай);
  • хворому одягати медичну маску для захисту оточуючих;
  • тим, хто доглядає за хворим, часто мити руки, по можливості обмежити контакти з пацієнтом;
  • приготувати для лікування гарячки у дорослих (t>38,5°С): Парацетамол (не більше 4000 мг на добу), або Ібупрофен (не більше 1200 мг на добу), або – Напроксен (не більше 1000 мг на добу);
  • приготувати для лікування гарячки у дітей: дітям до 2-ох років – супозиторії ректальні: Парацетамол або Ібупрофен (10 мг/кг одноразово; до 30 мг/кг добово); від 2-ох років – Парацетамол або Ібупрофен таблетки, суспензії або сиропи, (10 мг/кг одноразово; до 30 мг/кг добово);
  • при температурі >38,5°С: фізичні методи охолодження (роздягання; вологе обтирання), часте пиття;
  • при відсутності ефекту від попередніх засобів слід прийняти будь-який зазначений вище жарознижуючий засіб.

 

Телефонувати 103 необхідно при появі небезпечних ознак: незвичний колір шкіри (синюшність); задишка; висип, що не зникає при натисканні; кровохаркання; багаторазове блювання та/або пронос; біль за грудиною; зниження тиску; рідкий пульс, аритмія; порушення свідомості; судоми; збудження.

ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ СИМПТОМИ ГРИПУ І ГРВІ

Різниця між грипом та ГРВІ (гострою респіраторною вірусною інфекцією) насамперед полягає у тому, що збудниками грипу є різні штами вірусу (варіанти одного виду вірусу, що відрізняються за рядом властивостей), а збудниками ГРВІ є понад 200 вірусів, які часто не пов’язані генетично та належать до різних груп захворювань.

ГРІ – гостра респіраторна інфекція – найширше поняття, що включає респіраторні інфекції, спровоковані як вірусами (ГРВІ – переважна більшість випадків), так і бактеріями (бактеріальні ГРІ – виникають значно рідше).

Основна різниця у симптомах грипу і ГРВІ полягає у тому, що грип розпочинається раптово і гостро, а впродовж періоду хвороби різко виражені ломота в тілі, озноб, головний біль і біль у м’язах, а ГРВІ – зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям «розбитості» та загального нездужання.

 

Симптоми Грип ГРВІ
Різкий та гострий початок хвороби Характерний. Людина часто навіть може вказати конкретний час, коли захворіла Нехарактерний. Початок хвороби зазвичай поступовий
Температура Піднімається різко, зазвичай вище 38 Може бути, але зазвичай в межах 37-37,5
Нежить, закладеність носа Може з’явитись на 2-3 день як ускладнення Виникає в перші дні, часто – перший симптом ГРВІ
Чхання Найчастіше немає Найчастіше є
Кашель Найчастіше з’являється на другу добу захворювання, часто спричиняє біль за грудиною Не різко виражений, найчастіше з’являється одразу, разом з болем у горлі
Біль у горлі Зазвичай не характерний, може з’явитись на 3-4 день захворювання Найчастіше з’являється одразу, має виражений характер
Головний біль, біль у м’язах Є Одразу немає, може з’явитись, якщо виникають ускладнення
Відчуття втоми, млявість Є Виникає, якщо висока температура тримається більше доби
Безсоння Є і може зберігатись ще 2-3 тижні після хвороби Може з’явитись, якщо висока температура тримається більше доби
Дискомфорт в очах Часто з’являється почервоніння очей, світлобоязнь, сльозотеча При аденовірусній інфекції може виникати відчуття піску в очах, при інших ГРВІ найчастіше немає

 

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ  ГРИПУ ТА ІНШИХ РЕСПІРАТОРНИХ ВІРУСНИХ ІНФЕКЦІЙ

Краще докласти зусиль, щоб уникнути випадків захворювань, ніж їх лікування. До та впродовж епідемічного періоду грипу та інших респіраторних вірусних інфекцій, Міністерство охорони здоров’я України наполягає на проведенні профілактичних заходів. Найефективнішим з них є вакцинація  проти грипу.

Особливо важливими є вакцинація проти грипу для людей із групи ризику:

  • дітей від 6 місяців до 5 років;
  • тих, хто планує завагітніти, вагітних та проділь до 2 тижнів;
  • людей, старших 65 років;
  • людей з імуносупресивними станами (ВІЛ-інфіковані пацієнти, які постійно приймають глюкокортикостероїди в імуносупресивних дозах; хворі на онкологічні захворювання);
  • ​людям із хронічними захворюваннями: хронічні захворювання печінки (у тому числі фіброз та цироз печінки); бронхіальна астма; ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром); хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз); хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатія); функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі серпоподібно-клітинна анемія);  цукровий діабет;
  • людей із спадковими метаболічними розладами, мітохондріальними хворобами;
  • людей з неврологічними захворюваннями, а саме: хвороби головного та спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт, розумова відсталість;
  • пацієнтів, які тривало приймають ацетилсаліцилову кислоту;
  • людей з ожирінням (ІМТ>40 кг/м2 ).

 

ЯКІ ВАКЦИНИ ПРОТИ ГРИПУ Є В КРАЇНІ

В Україні доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея) — обидві якісні та безпечні.

Вакцину «Ваксігрип Тетра» можна застосовувати для щеплення дітей віком від трьох років, а «Джісі Флю» — від шести місяців.

Вакцина «Ваксігрип Тетра» застосовується у дорослих та дітей віком від 3 років: одна доза 0,5 мл. Дітям віком до 9 років, які раніше не вакцинувалися, другу дозу вакцини 0,5 мл потрібно ввести після першої з інтервалом щонайменше 4 тижні. Вакцину слід вводити ін’єкційно внутрішньом’язово або підшкірно. Рекомендованим місцем для внутрішньом’язової ін’єкції є дельтоподібний м’яз. VAXIGRIP TETRA СПЛІТ-ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ЧОТИРЬОХВАЛЕНТНА, ІНАКТИВОВАНА  випускається у вигляді суспензії для ін’єкцій по 0,5 мл у попередньо заповненому шприці з прикріпленою голкою № 1або без голки.

Вакцина «Джісі Флю» призначена для внутрішньом’язового введення. Однократна  імунізація необхідна щорічно у таких дозах:

– діти віком від 6 місяців до 3 років: доза 0,25 мл (7,5 мкг);

– діти віком від 3 до 8 років: доза 0,5 мл (15 мкг);

– діти віком від 9 років та дорослі: доза 0,5 мл (15 мкг).

Діти віком до 9 років, які раніше не були щеплені або не були інфіковані грипом, повинні бути  щеплені два рази з інтервалом не менше ніж 4 тижні у вищезазначеній дозі. Категорично заборонено вводити вакцину внутрішньовенно.  GC FLU ВАКЦИНА ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ (РОЗЩЕПЛЕНИЙ ВІРІОН, ІНАКТИВОВАНИЙ) випускається у вигляді суспензії для ін’єкцій по 0,5 мл та 0,25 мл у попередньо наповнених шприцах №1.
Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарю щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян. МОЗ України закликає керівництво закладів охорони здоров’я, підприємств та установ забезпечити вакцинування громадян, особливо із груп ризику, які щоденно працюють у колективі й наражають себе на небезпеку зараження вірусом грипу. 

ЧОМУ ПОТРІБНО ВАКЦИНУВАТИСЯ

Щороку в Україні реєструють близько 6 млн інфекційних захворювань, 98% з яких припадає на грип та ГРВІ. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.

Щорічна вакцинація — найдієвіший засіб для профілактики грипу. Вакцина не впливає негативно на імунітет людини, а зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Переваги вакцинації:

  • ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%;
  • ймовірність смертельних випадків зменшується на 80%;
  • частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.

 

КОМУ НЕОБХІДНО ВАКЦИНУВАТИСЯ НАСАМПЕРЕД

Передусім щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику:

  • медпрацівникам;
  • учителям;
  • дітям віком до п’яти років;
  • вагітним;
  • літнім людям віком від 60 років;
  • пацієнтам із хронічними захворюваннями;
  • усім, хто працює в місцях скупчення людей.

 

ЯК ПРОЙТИ ВАКЦИНАЦІЮ

  1. Зверніться до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра

Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспортування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.

Протипоказання до вакцинації:

  • гіперчутливість до будь-якої складової вакцини, а також до компонентів курячого м’яса чи курячого яйця (вакцину отримують шляхом вирощування вірусів грипу в курячому яйці);
  • пацієнти з лихоманкою або недостатньою вагою тіла;
  • пацієнти з гострим, серйозним чи активним захворюванням серця, судин, нирок або печінки;
  • пацієнти з гострим респіраторним захворюванням або іншими активними інфекційними захворюваннями;
  • пацієнти у період одужання;
  • пацієнти, у яких діагностовано імунодефіцитне захворювання.
  1. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста чи безпосередньо у клініці

Від часу придбання вакцини до її введення має пройти не більше двох годин, інакше є ризик, що вакцина втратить свої захисні властивості. Тому важливо зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.

Доставити вакцину до кабінету щеплень важливо без порушень холодового ланцюга (в сумці-холодильнику за температури +2 – +8 °С). Інакше вакцина може втратити свої якості. У пригоді стане спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці (близько 200 грн). Також деякі аптеки надають послугу безкоштовної доставки вакцини.

  1. Отримайте щеплення

Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього.

 

КОЛИ ВАКЦИНУВАТИСЯ

Вакцинуватися бажано до початку циркуляції вірусів грипу (у вересні-жовтні), щоби утворилися імунітет і достатня кількість захисних антитіл. Для цього потрібно приблизно два тижні.

Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні уже зафіксовано сезонні спалахи грипу.

Вакцинація є найнадійнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень хвороби. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

 

         За матеріалами МОЗ України.