В Україні в нинішніх умовах гостро постала проблема легалізації заробітної плати та зайнятості населення. Значна частина роботодавців усвідомлюють важливість цієї проблеми і працюють у законодавчому полі. Але є й такі, які намагаються отримати якомога більший прибуток, ухиляючись від сплати податків, використовуючи працю громадян без належного оформлення трудових відносин.
Не всі розуміють, що праця без оформлення трудових відносин – це ризик. Ризик працювати і не бути впевненим в тому, що така праця буде своєчасно та в повному обсязі оплачена, що у випадку – трудових спорів неможливо буде відстояти свої права в суді, що у випадку скорочення кадрів чи ліквідації підприємства не буде підстав звернутися до центру зайнятості за сприянням в пошуку нової роботи тощо. Найбільш сумним є те, що людина не забезпечить свою старість, так як не матиме необхідного стажу для отримання пенсії, ( для чоловіків 35 років та 30 для жінок).
Слід пам’ятати, що основними формами прояву не задекларованої праці, тобто праці без оформлення трудових відносин, є :
- приховування частини відпрацьованого часу та заробітної плати від державних органів влади (офіційна виплата мінімальної заробітної плати і доплати «у конвертах»);
- маскування фактичних трудових відносин під виглядом інших організаційно-правових форм (оформлення цивільно-правових договорів, фіктивна само зайнятість).
Працівникам варто самим ініціювати оформлення трудових відносин, особливо в тих випадках, коли роботодавець цього усіляко уникає.
Управлінням праці та соціального захисту населення Житомирської РДА постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб, належного оформлення трудових відносин з працівниками та санкцій накладення яких можливе у разі порушення даних вимог.
Слід пам’ятати, що офіційне оформлення працевлаштування є гарантією соціального захисту працівника, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу. Водночас, для роботодавця – це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу та примноження прибутків.
Відділ сімейної політики та соціально-трудових відносин управління праці та соціального захисту населення Житомирської райдержадміністрації