Поліція Житомирщини закликає жителів області бути обачними під час купівлі-продажу товарів. На жаль, ошуканці не гребують будь-якими сумами, що вдається видурити у довірливих громадян. Однак найбільших втрат найчастіше зазнають ті, хто вирішує придбати автомобіль за привабливою ціною.
До яких хитрощів вдаються шахраї, щоб ошукати майбутніх автовласників?
Використовують оголошення з фішинговими посиланнями: на підробленому вебсайті, візуально схожому на офіційний банківський або автодилерський, у покупця просять увести реквізити банківської картки, номер телефону та іншу конфіденційну інформацію, що призводить до стороннього доступу до фінансового рахунку.
Пропонують авто за вкрай привабливою ціною та з відмінними технічними характеристиками: шахраї пояснюють її якимись особистими обставинами, що вимагають термінового продажу. Відтак спонукають покупця зважитися на швидку купівлю без огляду авто та з передоплатою, аби «відсіяти» інших бажаючих придбати транспортний засіб.
Обіцяють «пригнати» автомобіль з-за кордону на вигідних умовах: для такої угоди просять передоплату для купівлі автомобіля, потім ще можуть додатково вимагати сплатити за «проведення техогляду», «витрати на митниці», «непередбачувані обставини» тощо. Увесь цей час з покупцем підтримують зв’язок, пересилають фото та відео, розповідають про труднощі в дорозі. А потім раптом переписка зникає, а контактні особи виявляються недоступними.
Саме за такою схемою шахраї видурили понад 107 тисяч гривень у 45-річної житомирянки. Жінка упродовж тижня сплачувала «витрати» за доставлення для неї омріяної іномарки. Кошти вона переказувала на 7 різних банківських рахунків, щоразу вірячи у байки «постачальників». Як з’ясувалось, оголошення про такий спосіб купівлі авто жінка знайшла на торгівельному інтернет-майданчику й спокусилася на привабливу ціну.
Як запобігти такому ошуканству?
Особисто зустрічайтеся з продавцем авто, запитуйте додаткову інформацію про технічний стан та історію експлуатації, перевіряйте документи, за можливості залучаючи до цього відповідних фахівців. Кошти передавайте лише після проведення усіх необхідних офіційних процедур, які, зокрема, надаються сервісними центрами МВС.
У разі замовлення послуг щодо купівлі авто за кордоном, користуйтеся послугами лише перевірених постачальників (цікавтеся історією їх діяльності, дізнавайтеся відгуки реальних людей). Обов’язково укладайте офіційну угоду з чітким визначенням всіх умов та строків.
Підшукуючи авто за оголошеннями в мережі Інтернет, звертайте увагу на адресу сторінки, на якій знаходитесь: чи відповідає вона офіційній, чи не змінені деякі символи. Не переходьте за прикріпленими до оголошень посиланнями або тими, що надіслані вам в особисті повідомлення.
Отримавши фото автомобіля, перевірте його за допомогою пошукових систем. Якщо такі ж фото використовуються в інших оголошеннях, інформація про авто не співпадає, наприклад, йдеться про різні населені пункти – ви натрапили на шахраїв. Повідомте про це адміністраторам веб-ресурсу та до поліції.
Будьте розсудливими та уважними під час угод з купівлі-продажу. Не давайте шахраям жодного шансу збагатитися вашим коштом.
Відділ комунікації поліції Житомирської області