Колективно-договірна робота в умовах надзвичайної  ситуації

коронавірус

Постановою  Кабінету Міністрів  України від 11.03.2020 №211  «Про запобігання поширенню на  території  України  коронавірусу COVID-19 » на усій території країни  з 12.03.2020 встановлено карантин. На її виконання запроваджено обмежувальні заходи з метою попередження розповсюдження нової небезпечної  інфекції. Конкретні рекомендації для роботодавців на період карантину передбачені Законом України від 17.03.2020 №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19)».

Тому, на сьогодні роботодавцю  треба  дуже  швидко  визначитися з тим, які варіанти обрати для подальшого ведення роботи в умовах надзвичайної ситуації.  Якщо роботодавець приймає зараз певні рішення щодо організації роботи, то вони можуть бути змішані, стосуватися всього підприємства, окремих відділів або окремих працівників.

Розглянемо конкретно документальні особливості і певні норми, які треба знати.

Можливість надомної роботи (дистанційної роботи) повинна бути передбачена  в колективному договорі. В разі відсутності такої норми необхідно внести доповнення до чинного колективного договору  та провести повідомну  реєстрацію відповідно до чинного законодавства України.

Відтепер робота вдома може бути ініціативою роботодавця, що значно спростить документообіг і процедуру встановлення такої роботи. З формулювання цієї норми вбачається, що працівник не може відмовитися працювати «на віддаленні». В цьому випадку не йдеться про зміну істотних умов праці за ст. 32 КЗпП, тому попереджати працівників за 2 місяці не потрібно.

В заяві працівника про запровадження дистанційної роботи має бути вказана адреса робочого місця, тобто адреса, де працює працівник і проживає, та прохання встановити йому можливість працювати на дому. Потім оформляється наказ про дистанційну роботу.

Ті роботодавці, які мають додатково ще й письмові трудові договори, мають утворити для працівників, яким встановлено дистанційну (надомну) роботу,  додаток до трудового договору із внесенням доповнень. Тобто, зробити доповнення до трудового договору  у письмовому вигляді, яким зафіксувати зміну робочого місця, період та адресу, за якою працюватиме працівник. Для такої категорії працівників  необхідно вести облік, їм необхідно надавати  реєстраційні листи, доручення.

Виконання протягом певного періоду  дистанційної роботи тепер передбачено для державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування. Зокрема,  Національне агентство України з питань державної служби наказом № 39-20 від  13.03.2020 р. внесло відповідні зміни про можливість працювати вдома до Типових правил внутрішнього службового розпорядку, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 03.03.2016 р. №50.