Ситуація з пандемією COVID-19 зробила значний виклик не тільки сучасній системі охорони здоров’я людей, а й усій світовій спільноті ветеринарної медицини.
За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) поточне поширення COVID-19 є результатом передачі збудника від людини до людини. На сьогоднішній день не існує доказів того, що домашні тварини відіграють роль у поширенні захворювання серед людей.
Однак, коли інфекція SARS-CoV-2 широко поширюється серед людей, існує можливість зараження деяких тварин при тісному контакті із зараженими людьми.
За офіційними даними МЕБ на сьогодні підтверджено декілька випадків інфікування тварин, серед яких більшість – це представники родин котячих та куницевих. Усі ідентифіковані випадки зараження тварин були виявлені після їх контакту з хворими на COVID-19 людьми або як результат експериментального дослідження.
За результатами наукових досліджень визначено, що тхори і кішки є чутливими до SARS-CoV-2, собаки мають низьку сприйнятливість (перебіг захворювання переважно безсимптомний), а худоба, включаючи свиней, курчат і качок, не сприйнятливі до вірусу.
Проте більшість лікарів ветеринарної медицини у світі закликають власників тварин не панікувати, оскільки ризик можливого впливу в даній ситуації є мінімальним та допоки тривають наукові дослідження щодо вірулентності SARS-CoV-2 в організмі тварин, а також розробка заходів управління можливими ризиками під час контакту людей з тваринами, важливо дотримуватись правил особистої гігієни та зоогігієнічних рекомендацій.
З даною метою Держпродспоживслужбою на основі наукових даних було розроблено Пам’ятку для власників тварин щодо рекомендованого поводження із ними в період епідемії COVID-19.
Пам’ятка щодо рекомендованого поводження із тваринами в період епідемії COVID-19
Наразі немає жодних наукових доказів щодо можливості передачі вірусу COVID-19 від тварини людині. Також відсутні докази того, що вірус може поширюватися від хутра або шкіри домашніх тварин до людей. Однак з метою запобігання зараження будь-якими спільними для тварин і людей інфекційними захворюваннями важливо суворо дотримуватись правил поведінки та належної гігієни при поводженні з домашніми та іншими тваринами в умовах карантину:
- Мити руки після кожної взаємодії з окремою твариною, кормом для тварин, їх відходами або інвентарем.
- Практикувати належну гігієну домашніх тварин та прибирати після них належним чином:
- ретельно мити засоби догляду за тваринами, іграшки та інші предмети, з якими контактує тварина;
- уникати близького тактильного контакту з тваринами, зокрема спільного споживання їжі чи її обміну;
- використовувати одежу для тварин під час прогулянок, яка дозволить зменшити площу тіла тварини, що контактує із зовнішнім середовищем та регулярно мити або прати таку одежу із використанням відповідних засобів;
- під час прогулянок з домашніми тваринами уникати контактів з іншими тваринами, громадських місць, де є скупчення людей та тварин;
- вигулювати собак на повідцю, підтримуючи дистанцію не менше 2 метрів від інших людей і тварин;
- не користуватися іграшками на вулиці;
- нема необхідності обробляти шерсть та шкіру тварини дезінфікуючими засобами після кожного виходу на вулицю чи тактильного контакту, оскільки це може викликати у тварини дерматологічні захворювання, отруєння тощо. Натомість рекомендовано протирати поверхню тулуба та голови окремим для кожної тварини вологим рушником із наступним його пранням;
- обробляти лапи «до» та «після» прогулянок відповідними засобами для певного виду тварин або теплою проточною водою;
- бажано утримувати котів у приміщенні на період карантину, щоб запобігти їх взаємодії з іншими тваринами чи людьми.
- Інфіковані COVID-19 особи під час хвороби мають обмежувати контакти з будь-якими тваринами так само, як і з іншими людьми. У разі неможливості обмеження такого контакту та відсутності іншої здорової особи, яка може попіклуватись про тварину, принаймні звести до мінімуму кількість таких контактів та суворо дотримуватись правил особистої гігієни, зокрема використовувати маску для обличчя та продезінфіковані рукавички під час взаємодії з метою запобігання поширення вірусу.
- У випадку клінічних проявів нездужання тварини, необхідності отримання консультації чи здійснення профілактичних обробок необхідно звернутись до лікаря ветеринарної медицини, дотримуючись наступних кроків:
- здійснити запис онлайн чи за телефонним дзвінком, попередньо повідомивши наміри та причини необхідності візиту та отримавши відповідні вказівки щодо подальших дій;
- обов’язково в телефонному режимі попередити про наявність інфікування COVID-19 власника тварини або осіб, які спільно проживають на одній території, чи контакту з інфікованим;
- рекомендовано супроводження тварини до установи ветеринарної медицини лікаря однією здоровою особою;
- після прибуття очікуйте ззовні і дотримуйтеся інструкцій персоналу;
- при вході дезінфікуйте руки;
- уникайте контакту (без рукостискання) і завжди тримайтеся на відстані не менше 2 метрів від інших людей;
- намагайтесь нічого не чіпати в кімнаті очікування і консультації;
- за можливості використовуйте безконтактний розрахунок;
- мийте руки часто і правильно.
Цей перелік носить рекомендаційних характер та не є повним та остаточним у зв’язку з тим, що дослідження тривають. Враховуючи зазначене, дана інформація оновлюватиметься за появи суттєвих актуалізованих результатів досліджень.
Коронавіруси (CoV) – це сімейство РНК-вірусів. CoV-інфекції поширені у тварин і людини. Деякі штами CoV є зоонозами, тобто вони можуть передаватися між тваринами та людьми, в той же час багато штамів CoV зоонозами не являються.
CoV, який викликає COVID-19, Міжнародним комітетом з питань таксономії вірусів (ICTV) був названий SARS-CoV-2.