До уваги роботодавців району! Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації інформує!

оплата праці

У травні поточного року набрала чинності нова Генеральна угода, яка регулює основні принципи і норми реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019-2021 роки. Порівняно з попередньою угодою її було суттєво оновлено.

Генеральну угоду укладено між всеукраїнським об’єднаннями організацій роботодавців, всеукраїнськими об’єднаннями професійних спілок та Кабінетом Міністрів України.

Положення Генеральної угоди діє безпосередньо і є обов’язковим для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

В умовах глобалізації і загострення на ринку праці вкрай важливими є збереження і розвиток власного трудового потенціалу в країні. Потрібно відновити справедливість в оплаті праці, – її мінімальний рівень  не може бути нижчим від прожиткового мінімуму. Адже, з цієї причини сьогодні 20% працівників є фактично працюючими бідняками.

Від бізнесу очікується детінізація трудових відносин і встановлення конкурентних засад в оплаті праці, щоб мотивувати людей до праці в Україні, а не за кордоном.

Стосовно розміру тарифної ставки робітника І розряду (п. 2.3 Угоди) передбачено, що на підприємствах, в організаціях небюджетної сфери незалежно від форми власності вона встановлюється відповідною галузевою (міжгалузевою), територіальною  угодою та на їх основі колективним договором.

Тарифна ставка робітника І розряду у розмірі не менше як на 10% вище встановленого на законодавчому рівні розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб має бути визначена для підприємств галузей, в яких не укладено галузеві угоди або положення укладених угод не регулюють розмір тарифної ставки робітника І розряду. Отже, для таких роботодавців тарифна ставка робітника І розряду має бути:

з 01.01.2019 р. –  не менше  2113грн.;

з 01.07.2019 р. – не менше  2208грн.;

з 01.12.2019 р. –  не менше  2312 грн.

 

На підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми  власності за повністю виконану норму робочого часу в нормальних умовах праці:

  • розмір основної зарплати (окладу) некваліфікованого робітника (працівника) повинен становити не менше ніж 85% тарифної ставки (посадового окладу) робітника (працівника) І розряду (п. 2.7 Угоди);
  • нижня межа оплати за кваліфіковану працю – не нижче розміру тарифної ставки робітника І розряду в небюджетній сфері при застосуванні інших систем оплати праці, ніж тарифна (п. 2.8. Угоди)

 

Перелік і розміри доплат та надбавок до тарифних ставок, окладів працівників підприємств, організацій небюджетної сфери, що мають міжгалузевий характер, для встановлення у галузевих (міжгалузевих), територіальних угодах та колективних договорах визначені додатком 3 до Угоди.

Стосовно середньої заробітної плати до 2021року передбачене поетапне досягнення її рівня принаймні до 50% середнього рівня оплати праці чотирьох країн Східної Європи, в яких найбільше використовується праця українців (Польща, Угорщина, Чехія, Литва). Також будуть вживатися заходи  для підвищення середньої зарплати в бюджетній сфері.