До уваги роботодавців: про легалізацію трудових відносин

легалізаця праці

З початку 2020 року, роботодавці зобов’язані нараховувати працівнику за повний відпрацьований місяць заробітну плату не менше встановленого мінімуму (з 1 січня 2020 року до 4723 гривень). Якщо заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, то роботодавцю необхідно провести доплату до рівня мінімальної. Така доплата виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

При обчисленні розміру заробітної плати найманого працівника, для забезпечення її мінімального розміру, не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, за роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Індексація заробітної плати є державною мінімальною гарантією в оплаті праці та підлягає проведенню у встановленому законодавством порядку, тому її нарахування і виплата є обов’язковими.

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору – передбачені штрафні санкції у розмірі 141690 гривень.

Статтею 43 Конституції України гарантовано право громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується; право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Цією ж статтею Конституції передбачений законодавчий захист права на своєчасне одержання винагороди за працю.

Проте, деякі роботодавці ігнорують зазначені права і норми, та віддають перевагу застосуванню праці без належного оформлення трудових відносин.

За негативні наслідки такого «співробітництва» роботодавці мають завдячувати лише собі в разі розкрадання «найманцями» їхнього майна та коштів, недотримання правил трудового розпорядку та норм поведінки, не говорячи вже про якість виконуваних робіт через фактичну відсутність функціональних обов’язків.

Громадяни ж, які погодились працювати, не ознайомившись з наказом про прийняття на роботу, не переконавшись про зроблений запис до трудової книжки, ризикують працювати без відповідної оплати праці, не отримувати ніяких видів відпусток та інших соціальних гарантій, працювати понад встановлену норму тривалості робочого часу, очікувати раптове розірвання усіх домовленостей щодо продовження співпраці без всіляких підстав та пояснень тощо.

Одним словом, без належного оформлення трудових відносин, все, що передбачено чинним трудовим законодавством України, за даних обставин, не діє.

Разом з цим, в випадку виникнення трудового спору, обом сторонам доведеться неабияк «попотіти» у суді, щоб довести свою правоту та отримати відповідні кошти, доплати і компенсації, як того вимагає чинне законодавство України.

 

Шановні роботодавці!

Легалізуйте зайнятість населення та відмовтесь від виплати зарплат «в конвертах». Це дозволить не тільки детінізувати соціально – трудові відносини, але й забезпечити реальні соціальні гарантії найманим працівникам, максимально уникнути трудових конфліктів та спорів.

Закликаємо суб’єктів господарювання, що використовують працю найманих працівників, невідкладно належним чином зареєструвати відповідні трудові відносини. За порушення трудового законодавства контролюючі органи, у межах компетенції, застосовуватиме заходи впливу.