Децентралізація: держадміністрації з новими повноваженнями та їх чітким розмежуванням. Парламент розгляне важливий законопроєкт

децентралізація

З огляду на впровадження в країні нового адміністративно-територіального устрою, найближчим часом парламент може внормувати діяльність місцевих державних адміністрацій. Вже цього тижня народні депутати розглянуть у першому читанні проєкт закону «Про місцеві державні адміністрації» (№ 4298).

У Мінрегіоні повідомили, що підготовка законопроєкту тривала майже рік. До роботи над документом залучили всіх учасників реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

«У січні минулого року ми розпочали системні консультації з місцевими державними адміністраціями, асоціаціями органів місцевого самоврядування та усіма міністерствами, експертами. Спільно підготовлений текст майбутнього законопроєкту вже влітку винесли на громадське обговорення. Паралельно – провели серію відкритих публічних діалогів в регіонах: представники місцевих держадміністрацій, територіальних органів міністерств, агентств і служб, експерти – сотні фахівців, досвід і бачення яких щодо побудови ефективної виконавчої влади в районах і областях ввійшли в цей законопроєкт. Далі – ретельна робота над документом з профільним парламентським комітетом та відповідною робочою групою з питань впровадження реформи децентралізації влади. Ми спільно з народними депутатами України, які згодом виступили як суб’єкти законодавчої ініціативи, ставили за мету підготувати якісний законопроєкт і нам це вдалося», – прокоментував заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

Він пояснив, що потреба у такому законі продиктована створенням в Україні якісно нового місцевого самоврядування на рівні громад, якому держава передала більшість повноважень від місцевої виконавчої влади, та зміною адміністративно-територіального устрою держави. Крім цього, наразі формуються нові районні державні адміністрації, робота яких буде суттєво відрізнятися від роботи колишніх РДА і для них необхідно створити відповідне правове поле.

 

Розробники законопроєкту заклали в документ чітке розмежування повноважень між обласною та районною державною адміністрацією, регламентацію порядку організації діяльності кожного з цих рівнів.

 

Змінено і їх структуру: самостійні структурні підрозділи відповідатимуть за конкретні напрямки (виконання повноважень районних та обласних рад; координація діяльності органів влади на відповідній території; забезпечення законності). Містить законопроєкт і механізми здійснення місцевими держадміністраціями кожного напрямку діяльності. Також підсилено їх координаційні функції щодо територіальних органів міністерств.

«Законопроєкт є дуже важливим для побудови ефективної виконавчої влади на місцях. Працюючи над ним, ми отримали величезну підтримку в тому числі і з боку народних депутатів. Переконаний, при його розгляді, парламентарі лише підтвердять свою рішучість і готовність до впровадження складних, але таких важливих для успішності держави змін», – сказав В’ячеслав Негода.

Більше про суть законопроєкту № 4298 – за цим посиланням.