Культура, туризм, охорона культурної спадщини

З метою надання мешканцям району культурно-дозвільних послуг в районі функціонує 24 музеї, 397 установ клубного типу, 304 бібліотеки, 2 театри, 1 філармонія, 21 школа естетичного виховання (з яких 11 музичних шкіл, 8 мистецьких шкіл та 2 художні школи).

Охорона національної та культурної спадщини  залишається одним із пріоритетних напрямків діяльності відділів культури об’єднаних територіальних громад та райдержадміністрації. На державному обліку у Житомирському районі знаходиться 1749 об’єкти  культурної спадщини, а саме: 159 об’єктів архітектури та містобудування, 1017 об’єктів історії, 467 об’єктів археології, 95 об’єктів монументального мистецтва, 7 об’єктів садово-паркового мистецтва, 4 ландшафтні пам’ятки культурної спадщини.

В районі працює 1444 аматорських формувань, з яких 80 мають звання «народний» та 12 мають звання «зразковий».

Особлива увага приділяється національно-патріотичному вихованню дітей, підлітків та молоді району задля формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Саме тому, проводиться робота по заохоченню молоді шляхом створення молодіжних рад та об’єднань, спрямованих на забезпечення умов для творчого зростання та духовного збагачення на кращих зразках української культури.

Виконання заходів програми економічного і соціального розвитку Житомирської області та району у сфері розвитку фізичної культури та спорту й забезпечення здорового способу життя здійснюється згідно прийнятої цільової програми затвердженої рішенням обласної ради від 24.12.2020 № 22 «Обласна комплексна програма розвитку фізичної культури і спорту на 2021-2024 роки».

За ініціативи Офісу Президента України щодо розвитку фізичної культури та спорту, популяризації соціального проєкту «Активні парки – локації здорової України», який входить до загальнонаціональної програми Президента України «Здорова Україна»,  на території Житомирського району було відкрито 26 активних парків. Мета проєкту – зробити спорт доступним для громадян та залучити різні групи населення до оздоровчої рухової активності у місцях масового відпочинку.

Спортивна інфраструктура району становить найбільшу і найвагомішу частку матеріально-технічної бази фізичної культури і спорту. Спортивні споруди виконують ряд функцій, серед яких головними є навчальна, навчально-тренувальна і змагальна, а доповнюючими – оздоровча та видовищна. Станом на 23.06.2022 року, в Житомирському районі розміщується 743 об’єкти спортивної інфраструктури.

Про Стратегію національно-патріотичного виховання. Положення