Програму «Доступні ліки» було започатковано 1 квітня 2017 року. Пацієнтам в аптеках, які беруть участь у ній, безкоштовно або з незначною доплатою видають ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.
З 1 квітня 2019 р. програма реімбурсації «Доступні ліки» в Україні почала працювати в електронній формі – лікарські засоби відпускаються виключно за електронними рецептами. Адмініструвати програму стала Національна служба здоров’я України (НСЗУ).
Відтепер змінилася модель фінансування програми – відшкодування за ліки аптекам здійснюється в рамках договору з НСЗУ, за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку».
Станом на червень 2019 року по Україні у програму увійшло понад 1088 аптек, інформація про них оновлюється на дашборді на сайті Національної служби здоров’я. Аптеки долучаються до програми за власним бажанням.
Більше ніякої прив’язки до місцевості, де рецепт виписали –
рецепт діє на всій території України.
Субвенцій по регіонах більше не буде. Аптека прямо укладає договір з НСЗУ, і прямо від неї отримує кошти за кожен відпущений за програмою препарат. Це має дозволити пацієнтам отримувати ліки постійно та без перебоїв. Рецепти на «Доступні ліки» вже можуть виписувати і лікарі у приватних закладах та лікарі-ФОПи.
ДЕВ‘ЯТЬ КРОКІВ ДО «ДОСТУПНИХ ЛІКІВ»
Крок 1: Пацієнт записуєтеся на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у вас підписана декларація. Не маючи підписаної декларації з лікарем, ви не зможете отримати ліки за програмою!
Крок 2: Лікар проводить прийом і виписує рецепт. Через електронний рецепт фармацевт може бути впевненим в правильності та точності інформації в рецепті. Можливість допущення помилок мінімальна на відміну від застарілого – паперового.
Крок 3: Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом перевіряють, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, актуальний і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.
Крок 4: Після перевірки номера лікар виписує рецепт в електронній системі.
Крок 5: На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: “Ваш рецепт : ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ”.
Крок 6: Якщо є потреба або пацієнт просить, лікар може роздрукувати консультаційний висновок, де є інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.
Крок 7: Пацієнт йде у будь-яку аптеку, що бере участь у програмі, називає працівнику аптеки номер рецепта.
Крок 8: Працівник пропонує пацієнту ліки, які є в аптеці і входять в програму “Доступні ліки”.
Крок 9: Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідних ліків немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.
Всі структурні підрозділи КНП «ЦПМСД» Житомирської районної ради виписують електронні рецепти. Наразі електронний рецепт система «Електронне здоров‘я» дозволяє виписати лише у випадку закінчення препарату, виписаного за попереднім рецептом.
Аптечні заклади проводять доналаштування та удосконалення електронних систем та розпочали відпуск ліків за електронними рецептами з квітня 2019 року. Це мережа аптек ППФ «Санітас», ТОВ «Первоцвіт Фарм», КП «Фармація» Житомирської міської ради, КП «Аптекека №127» Житомирської міської ради та інші.
Реєстр ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню, на даний час включає 23 міжнародних непатентованих назви лікарських засобів – 17 серцево-судинних препаратів, 3 цукрознижуючі препарати, 3 бронходилятатори. Всього – 261 торгову назву препаратів, 59 з яких повністю безкоштовні для пацієнта.
Програма «Доступні ліки» насправді працює не для статистики, а для поліпшення здоров’я людей. Мета програми – забезпечити кожного громадянина України життєво необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смертності.