Міжнародний день грамотності – заснований Організацією Об’єднаних Націй та щорічно відзначається 8 вересня. Він символізує досягнення усього людства.
Грамотність — цікаві факти:
- Грамотність – у перекладі з латинської дослівно означає “словесність” і показує ту ступінь, з якою людина вільно володіє навичками читання і письма своєю рідною мовою.
- У світі тільки в 19 країнах ступінь грамотності у жінок вище в порівнянні з чоловіками. А з 143 держав в 41 країні ймовірність бути безграмотною у жінки удвічі більша, ніж у чоловіка.
- Один з найнижчих показників грамотності має Нігер, де лише 19% дорослого населення вміють читати й писати. Також мала кількість грамотних людей у Чаді та Гвінеї-Бісау — відповідно 22% і 30%.
- Неграмотність процвітає не тільки в бідних, але і, як вказує організація ЮНЕСКО, в багатших країнах, таких як Єгипет, Бразилія, Китай.
- У 15 державах світу понад 50% дітей не мають навіть основної загальної освіти.
- Всеукраїнський перепис населення показав, що в Україні на 2010 рік 91% населення має закінчену середню і вищу освіту.
- У місті Мельбурн (Австралія) засновано Всесвітній фонд грамотності — World Literacy Foundation, некомерційну організацію, яка працює над проектами, спрямованими на підвищення грамотності у всьому світі.
- Всесвітнім форумом з освіти, який відбувся в місті Інчхон (Південна Корея) прийнято Інчхонську декларацію. В цьому документі сформульовано концепцію освіти до 2030 року, також декларація стала основою завдань у сфері освіти, визначених в програмі стійкого розвитку ООН.
- Серед найвпливовіших в історії осіб, які при цьому були неписьменними, виокремлюють Карла Великого — засновника династії Каролінгів та правителя, який вперше після падіння Риму об’єднав у своїх володіннях більшу частину Центральної та Західної Європи. Також неписьменним був Чінгісхан — легендарний полководець і володар другої за величиною світової імперії.