14 ЛИСТОПАДА – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ЦУКРОВИМ ДІАБЕТОМ

охорона здоров'я

Це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Завдячуючи діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об’єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

Ця проблема має багатовікову історію і своїм корінням сягає часів Авіценни (980 – 1037рр.). У доінсуліновую еру туберкульоз сприяв цукровому діабету (далі – ЦД) в 40 – 50% випадках і хворі вмирали через 1-2 роки. Після введення в практику інсуліну (1922 р.), а потім і протитуберкульозних препаратів (1944 – 1945 рр.) поєднання цих захворювань зменшилося та збільшилася тривалість життя хворих. В той же час розвиток туберкульозу легень на тлі ЦД спостерігається в 4 – 9 разів частіше, ніж у решти населення.

Актуальність проблеми зумовлена тим, що збільшується захворюваність на ЦД. Встановлено, що число хворих на ЦД подвоюється через кожні 15 років. Масові скринінгові обстеження показали, що в розвинених країнах тяжкими формами ЦД страждає від 2 до 4% населення. Крім того, ще у 4 – 6% виявляються латентні або прикордонні форми діабету, що позначаються як «порушення толерантності до глюкози».

Поширеність діабету в Україні збільшилася за останніх 10 років на половину. Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

Для тих, хто цікавиться хворобою, пацієнтів та лікарів розпочав роботу сайт, на якому зібрана перевірена й актуальна інформація про цукровий діабет, — diabetes-site.phc.org.ua.

Що це за хвороба, які її види? Хто має вищий ризик її розвитку? Чи завжди цукровий діабет має симптоми? Зрештою, що робити для того, щоб контролювати і лікувати захворювання? Відповіді на ці та інші запитання про цукровий діабет можна знайти на цьому інформаційному ресурсі.

Сайт буде корисним для сімейних лікарів, людей із цукровим діабетом і тих, хто турбується про здоров’я – власне, а також своїх рідних та близьких. Крім того, тут можна пройти короткий онлайн-тест й оцінити свої ризики розвитку цукрового діабету 2 типу.

Сайт створений командою Центру громадського здоров’я та Україно-швейцарського проекту «Діємо для здоров’я».