Щороку за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом. Цей день з’явився в календарі понад три десятиліття тому – в 1988 році і є ще однією нагодою привернути увагу суспільства до проблем ВІЛ-інфікованих, до порушень їхніх прав і свобод, змушує замислитись над тим, як запобігти поширенню хвороби та згадати про важливість своєчасної діагностики.
Символом боротьби зі СНІДом стала червона стрічка. У 1991 році вона була запропонована у американським художником Франком Муром. Цей символ означає: «Я знаю про проблему ВІЛ/СНІДу і я не байдужий до неї».
Сьогодні масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції серед країн Східної Європи та Центральної Азії. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська область, а також місто Київ. Відтак у нашій державі питання протидії ВІЛ-інфекції є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань.
На щастя, сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту можуть жити повноцінним і якісним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо лише вчасно вживати відповідні ліки в рамках антиретровірусної терапії.
Підвищення уваги до проблем СНІДу дасть можливість зупинити епідемію ВІЛ-інфекції у країні, попередити нові випадки інфікування, зменшити смертність від хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини.