Щодо звільнення працівника і відшкодування моральної шкоди

соціальний захист

Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації  надає роз’яснення про відповідальність за несвоєчасну виплату сум, належних звільненому працівнику.

Згідно зі ст.116 Кодексу Законів про працю (далі – КЗпП) України в разі звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установ, організації, провадиться в день звільнення. Днем звільнення вважається останній день роботи. У цей день працівнику має бути повністю зроблено розрахунок: виплачено заробітну плату, включаючи оплату праці за останній день роботи, компенсацію за невикористані дні відпустки тощо.

Відповідно  до  Закону України „Про внесення змін до Кодексу законів про працю України” від 20.12.2005р. № 3248-IV про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (ч.1 ст.116 КЗпП України)

В разі спору про розмір сум, належних працівникові в разі звільнення, власник або уповноважений ним орган повинен в зазначений у ст.116 КЗпП термін виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно  зі ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у день звільнення, при відсутності спору про їхній розмір підприємство, установа, організація повинні  виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по  день фактичного розрахунку.

Щодо відшкодування моральної шкоди, то ст.237-1 КЗпП України передбачено, що відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди  працівнику  провадиться в разі, коли порушення його законних прав призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків або змушує докладати додаткових зусиль для організації свого життя.

Норми відшкодування моральної шкоди визначено ст. 23, 1167, 1168 Цивільного кодексу України.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди та не пов’язана з розміром таких виплат.

Отже, працівник має право звернутися до суду для відшкодування моральної шкоди, заподіяної йому адміністрацією підприємства, установи, організації в разі затримання остаточного розрахунку під час звільнення.