На часі придбання мамографа для КНП «ЦРЛ»

ЦРЛ мамограф

На  виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» з 2020 року система охорони здоров’я на вторинному рівні вступить до реформування у рамках Програми медичних гарантій.

Для успішного переходу на нову модель фінансування, матеріально-технічне оснащення закладу повинно відповідати вимогам до надання певних медичних послуг.

Згідно переліку послуг, що надаватимуться пацієнтам у амбулаторних умовах, Національною службою здоров’я України, окремо, в межах Програми медичних гарантій, виділено пакети пріоритетних медичних послуг інструментальних досліджень для ранньої діагностики найбільш поширених онкологічних захворювань: гістероскопія, езофагогастродуоденоскопія, колоноскопія, цистоскопія, бронхоскопія та мамографія. Цей напрям визначено пріоритетним у сфері охорони здоров’я у 2020-2022 роках. Пріоритетні послуги – це переважно дороговартісні технологічні обстеження, які відповідають міжнародним рекомендаціям до їх проведення.

Оцінивши стан матеріально-технічного оснащення КНП «ЦРЛ» Житомирської районної ради, стало очевидним, що заклад не відповідає критеріям лише у позиції наявності обладнання для проведення мамографічного обстеження.

         Мамографія (мамографічне обстеження) – рентгенографічне дослідження молочних залоз за допомогою мамографа. Використання мамографії дозволяє виявити пухлинні утворення до їх клінічного прояву, тобто тоді, коли їх не можна визначити при пальпації. Також мамограма може показати невеликі відкладення кальцію в молочній залозі, що може бути ранньою ознакою раку. Саме тому, мамографія є методом, який здатний виявити захворювання на ранній стадії, проведення регулярних таких обстежень скорочує смертність від онкологічних захворювань на 30%.

При постановці діагнозу на ранніх стадіях в 94% випадків рак грудей можна вилікувати.

Мамографія – основний об’єктивний метод діагностики захворювань молочних залоз, який застосовується при масових профілактичних оглядах (скринінгу). Скринінг – періодичне мамографічне обстеження здорових жінок старше 35-40 років з метою раннього виявлення захворювання на рак молочних залоз. Проведення скринінгу дозволяє проводити ранню діагностику, що сприяє зниженню смертності від онкологічних захворювань молочних залоз. Мамографію рекомендовано проходити всім жінкам після 35-40 років 1 раз на 1-2 роки, навіть якщо у жінки немає ніяких скарг з приводу стану її молочних залоз. Жінкам після 45-50 років проходити мамографію необхідно щорічно. У разі необхідності лікар може призначити і частіше дослідження. При мамографії пацієнтка не піддається ніякому ризику, тому що рентгенівська доза опромінення у сучасних мамографів низька, крім того низька рекомендована частота досліджень.

В КНП «ЦРЛ» на диспансерному обліку у онколога з приводу раку молочної залози перебувають 229 пацієнток, жителів Житомирського району.

За 9 місяців 2019 року у районі вперше виявлено 21 випадок захворювання на рак молочної залози, у минулому році за аналогічний  період – 23 хворих. При профілактичних оглядах за 9 місяців 2019 року виявлено  – 11 (52,4%) нових випадків захворювання на рак молочної залози, за 9 місяців 2018 року – 13 (56,5%). За 2019 рік у І-ІІ стадії захворювання на рак молочної залози було виявлено – 12 (57,2%) нових випадків,у ІІІ стадії – 3 (14,3%), , у IV стадії – 6 (28,6%) нових випадків. Питома вага  ІІІ-IV стадії (занедбаних випадків) раку молочної залози за 9 місяців 2019 року становила – 9 з 21 (42,9%). За 9 міс 2019 року померло 11 жінок від раку молочної залози, з них 1 пацієнтка з вперше встановленим діагнозом у 2019 році, за 2018 рік – 13 жінок.

Мамологічне обстеження жінок, що звертаються за медичною допомогою до закладу, сьогодні обмежується пальпацією молочних залоз лікарем та виконанням УЗД обстеження для виявлення патологічних утворень у молочній залозі, які є малочутливими та малоінформативними методами. Згідно міжнародних рекомендацій «золотим стандартом» скринінгового обстеження жінок для виявлення раку молочної залози на ранніх стадіях є саме мамографічне обстеження.

Адміністрація КНП ЦРЛ звертається до органів місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, підприємств та підприємців, меценатів та небайдужих до проблем охорони здоров’я людей до участі у співфінансуванні  закупівлі мамографа для збереження здоров’я жінок.